Özgürlük ve Aşk

Aşk ve ÖzgürlükÖzgürlük ve Aşk… Ne kadar zıtmış gibi geliyor ilk bakışta. Çünkü alışmışız, ilişkilerde iki tarafın da birbirini kısıtlamasına, kıskançlıklara ve “Yalnızca beni sev”lere… Kısa kesiyorum: Öyle bir dünya yok! Özgürlük vermeyen hiçbir şey aşk olamaz. Özgürlüğün olmadığı yerde aşktan söz edilemez.

Birlikteliklerde hep atladığımız bir nokta var. Zannediyoruz ki, aşk karşı tarafa duyulan bir şeydir. Hayır, karşı tarafa duyulan şeyin adı aşk değil, heyecandır & tutkudur.

Aşk tamamen sizin içsel kalitenizdir. Aşk sizin özünüzde yeşeren çiçektir. Onun karşıdakiyle hiçbir ilgisi yoktur. Karşıdaki sadece onu tetikleyebilir. Ama aşkın yeşerebilmesi için öncelikle “kendiniz olabilmeniz” gerekir. Kendiniz olabilmeniz için de kendinizi bütünüyle özgür hissedebilmeniz gerekir. Özgürlüğün olmadığı yerde aşk da var olamaz. Kendiniz olmaktan vazgeçtiğiniz her türlü birliktelik aşkın değil, kaybetme korkusunun bir ürünüdür. Size özgürlük vermeyen bir birlikteliğin kaynağı olsa olsa heyecan olur, bağımlılık olur, kaybetme korkusu olur; ama aşk olamaz. Birlikteliğinize dönüp bakın, daha çok özgürlük veren cinsten bir birliktelik mi, yoksa özgürlüğünüzü kısıtlayan tarzdan bir birliktelik mi?

İnsanlara baktığımızda gördüğümüz o ki tek tük istisnalar dışında birliktelikler özgürlüğün kısıtlanma alanlarına dönmüş durumda. Karşı tarafı kaybetmekten ölesiye korktuğumuz için hem bu kısıtlamalara boyun eğiyoruz, hem de benzer kısıtlamaları bizler de karşı taraf için koyuyoruz. Hiç kendinizi kandırmayın, bu kısıtlamalar ve kıskançlıklar yalnızca sevgi maskesine bürünmüş çirkinlikler. O kadar çirkinler ki, maske takmadan dolaşamıyorlar.

İçinde “sahiplenme” olan hiçbir şey aşk olamaz. Çünkü aşk tıpkı doğada yetişen bir çiçek gibidir. Eğer onu arzuluyorsanız, onu sahiplenmeden ve olduğu haliyle kabul edip sevmelisiniz. Eğer ona sahip olmak istiyorsanız önünüzde iki seçenek var:

Ya onu dalından koparıp evinize götürecek ve bir süre sonra ölmesini seyredeceksiniz…
Ya da plastik çiçeklerle yetinmek zorunda kalacaksınız…

Tercih sizin!

ClearMind Uzmanı ve Yaşam Koçu Türker Manavoğlu Deneyim Okulu'nda sizlere daha mutlu ve başarılı bir yaşamın ipuçlarını paylaşıyor. Türker Manavoğlu'nun uyguladığı ClearMind tekniği ile Tüm problemlerinizden kurtulmak için buraya tıklayın.

Comments are closed.