İlişkilerde Bağımlılık

Günümüz ilişkilerinde çoğu tartışmanın, kavganın altında yatan gizli sebep ilişkide bulunan bağımlılık. Bağımlılık olduğu için beklentiler ve kaybetme korkusu da kaçınılmaz oluyor.

Bağımlılık Nedir?
İlişkiye bir paylaşım değil de bir ihtiyaç nedeniyle başladığımızda, o ihtiyaç her ne ise ona karşı geliştirdiğimiz duruma bağımlılık diyoruz. Örneğin “Birisi karşıma çıksa da şu içimdeki boşluğu doldursa” diyorsunuz ve ayrıca yalnızlıktan da çok sıkılıyorsunuz. Birden karşınıza bir adam çıkıyor. Son derece ilgili. Sürekli birliktesiniz ve yalnız da kalmadığınız için canınız da sıkılmıyor. Bu durumda hayatınıza giren adam bir ihtiyacınızı karşılamış oluyor. İhtiyacınızı içsel olarak karşılayamadığınız için bu ihtiyacı dışarıdan temin etme yoluna gittiniz.

Dışarıdan karşıladığınız her ihtiyaç sizde bir bağımlılığa dönüşür. Başka birisine karşı bağımlılık geliştirdiğinizde doğal olarak beklenti ve kaybetme korkusu da sizi takip eder. Çünkü ihtiyacınızı karşılamanız lazım! Elbette kaybetmekten korkarsınız, elbette beklentiye girersiniz. Peki ya o kişi günün birinde o ihtiyacı karşılamazsa? O zaman da acı çekmek kaçınılmazdır.

Dikkatinizi çekmek istediğim tuzak bu. Bu bağımlılık sigara ya da uyuşturucu bağımlılığından çok da farklı değildir. O günkü sevgi ve ilgi dozunuzu yeterince alamadığınızda bağımlılık krizlerine girmeniz de normal. Peki sevdiğiniz kişi başkasına ilgi duyduğunda nasıl hissedeceksiniz?

İlişkiye duygusal bir ihtiyacınızı karşılamak için giriyorsanız zaten derdiniz sevgi vermek olamaz. Tek derdiniz sevgi almak olabilir. Çünkü ancak sizde olmayan bir şeye ihtiyaç duyarsınız. Peki ihtiyaç duyduğunuz bir şey sizde yoksa onu nasıl bir başkasına verebilirsiniz? Verdiğiniz sevgi olamaz, ancak sevgi maskesine bürünmüş bağımlılıklar olabilir. O kadar ince maskeler kullanırlar ki farkedilmesi zordur. Ancak kaybetme korkusu, beklenti, aşırı ilgi ve kıskançlık sevgi değil, sevgisizlikten kaynaklanır.

“İçinizde sevgi olmadığı için zaten baştan beri başkasının sevgisine ihtiyaç duyuyordunuz. İçerideki hazinenize dönüp bakmadığınız için hazineyi hep dışarıda aradınız, oysa o hep içerideydi. Gerçek sevgili dışarıda değil, içeridedir. Dışarıdaki sevgili ancak içeridekinin bir yansıması olabilir.”

Türker Manavoğlu

İçinizdeki sevgiliye ulaştığınızda zaten hiçbir sevgiliye de ihtiyacınız kalmayacak. Tek derdiniz içinizdeki sevgiliyi dışarıdaki sevgiliyle paylaşmak olacak. İşte bu tip bir birliktelikte gerçekten sevgi vardır. Bu tip bir birliktelikte kaybetmekten korkmazsınız, beklentiye girmezsiniz, çünkü tek derdiniz paylaşmaktır. Çünkü artık bir bulut oldunuz ve içiniz yağmurla dolu. Verecek çok fazla şeyiniz var. Oysa içiniz boşken kime ne verebilirdiniz ki? İçiniz boşken tek derdiniz onu dışarıdan doldurmaktı. Şimdi tek derdiniz sizde olanı paylaşmak olacaktır.

Peki içimizdeki sevgiliyi nasıl bulabiliriz?
Bunun yanıtını şimdilik çok kısaca açıklamam gerekirse: Meditasyon. Sonraki yazılarımda meditasyondan ve içimizdeki sevgiliyi bulmaktan bahsedeceğim. Şimdilik bu yanıtla yazımı tamamlıyorum.

Koşulsuz sevgilerimle…

ClearMind Uzmanı ve Yaşam Koçu Türker Manavoğlu Deneyim Okulu'nda sizlere daha mutlu ve başarılı bir yaşamın ipuçlarını paylaşıyor. Türker Manavoğlu'nun uyguladığı ClearMind tekniği ile Tüm problemlerinizden kurtulmak için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir