Siz de “Hayır” Diyemeyenlerden misiniz?

77005633

“Bir türlü sevdiklerime hayır diyemiyorum”
“Ama napayım, kırılmasınlar diye hayır diyemedim”
“Onlar kırılmasın diye, bunu istemeye istemeye yaptım”
“Onlar üzülmesin diye ben kendimi üzüyorum”

Yukarıdaki cümleler size tanıdık geliyor mu? Başkalarına “Hayır” diyemediğiniz için, istemeye istemeye bir şeyleri zorla yaparak kendinizi mi kırıp üzüyorsunuz? Farkındasınız değil mi, başkalarına “hayır” diyemediğiniz her an aslında kendinize “hayır” demiş oluyorsunuz. Kendiniz gibi olmaya “hayır” diyerek kendinizi nasıl mutlu edebilirsiniz ki? Mutluluğun birinci koşulu önce kendimiz olabilmek. Buraya kadar benimle aynı düşüncedeyseniz, artık o zaman hayatınızda bir şeyleri değiştirme zamanı geldi sanırım? Bunu daha fazla ertelemeyelim. Hemen, bugün artık bir şeyleri değiştirelim.

Peki, nedir bu “Hayır diyememenin” özünde yatan şeyler? Tamam, siz de biliyorsunuz, aslında “Hayır” diyebilmeyi başarsanız çok daha rahat, çok daha mutlu olacaksınız. Düşünsenize sadece 1 kelime, 2 hece ve 5 harf. Söylemesi çok kolay; ama bir o kadar da zor. Çünkü görünmeyen bir el sanki sizi engelliyor. Nedir peki bu görünmeyen el?

Closeup of a happy young woman smiling isolated on white backgro

En son “hayır” diyemediğiniz durumu hatırlayın. Eğer bu olayda  “hayır” demiş olsaydınız sizi neler rahatsız ederdi? Şimdi biraz durup düşünün.

  • “Aaa olur mu, bu durumda hayır deseydim kesin bana çok kırılırdı.”
  • “Onu çok üzmüş olurdum; onu üzmeyi hiç istemem.”
  • “Ayıp olur.”
  • “Hayır deseydim, kırılırdı ve sonra bana küsebilirdi.”
  • “Onun sevgisini kaybetmekten korkuyorum.”
  • “Benle arasına mesafe koyabilirdi, yalnız kalabilirdim.”

Ben genellikle bu soruyu sorduğum kişilerde yukarıdaki cevapları alıyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse oldukça da mantıklı gerekçeler bunlar. Peki, ilk bakışta mantıklı görünen bu cevaplar gerçekte ne kadar mantıklı?

Şimdi biraz geriye dönelim ve size kendi hayatımdaki dönüşümden bahsedeyim. Eskiden ben de “hayır” diyemeyen biriydim. Kimse doğuştan kazanmıyor bu beceriyi. Benim de hayır diyememe hikayem ve hayır diyememe nedenlerim sizinkilere çok yakındı. İnsanlar kırılmasın, üzülmesin diye kendimi üzüyordum. Sonra baktım ki birileri çok da rahat şekilde hayır diyebiliyor. Üstelik artık insanlar artık o kişinin bu davranışına alıştığı için kimse alınmıyor, darılmıyor, kırılmıyor, küsmüyor.  Baktım, yöntem güzel, ben de bunu deneyeyim dedim. İlk başlarda birkaç kez yol kazası yapıp duvara toslayabilirsiniz, ben de tosladım. İnsanlar “Sana ne oldu?”, “Sen böyle değildin”, “Sen çok bencilleşmişsin” diyebilirler. Çevrenizde menfaat için size yaklaşan sahte dostlarınız sizden kopmaya başlayabilir. Bu kötü değil, aksine kutlanması gereken bir şey. Siz kendi hayatınıza dair bir karar alıp istemediğiniz bir şeyi zoraki yapmamaya karar verdiğinizde birileri sizden uzaklaşıyorsa, bilin ki zaten onlar kendi menfaatleri için sizin çevrenizde olan insanlar.

Adsız

Bir süre sonra insanlar bu duruma ve sizdeki değişime alışacaklar. Artık sizin hakkınızda konuşurken insanlar “Aaa ona istemediği bir şeyi zorla yaptıramazsın canım, hiç zorlama” diyecekler. Siz de “hayır” diyebildiğiniz için kendinizi çok daha güçlü hissedeceksiniz; hayatınızın kontrolünü çok daha fazla elinize alacaksınız ve bununla birlikte artık dışarı yaydığınız enerjiniz değişecek. Kendinizi üzmekten vazgeçtiğiniz bu gün bence kutlamaya değer bir gün.

O zaman bugün, hemen, şimdi bir karar alın. Kendinize bir iyilik yapın. Kendinize “evet” diyebilmek için istemediğiniz şeylere “hayır” demeye başlayın. Bunca yıl ertelediğiniz bu konuyu artık ertelemeyin. Değişime hemen, şimdi başlayın. Siz bu güce sahipsiniz.

Sorularınızı ve “hayır” diyebilmek ya da diyememekle ilgili deneyimlerinizi lütfen sayfanın en altında bulunan yorum kutucuğuna yazın. Artık hem kendimize, hem de başkalarına “kendimiz olabilme” gücünü yaşatalım. Çünkü hepimiz mutlu olmayı hak ediyoruz.

ClearMind Uzmanı ve Yaşam Koçu Türker Manavoğlu Deneyim Okulu'nda sizlere daha mutlu ve başarılı bir yaşamın ipuçlarını paylaşıyor. Türker Manavoğlu'nun uyguladığı ClearMind tekniği ile Tüm problemlerinizden kurtulmak için buraya tıklayın.

Comments are closed.