Özgüveninizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

1İş hayatında, ilişkilerde, arkadaşlıklarımızda en önemli şeylerden biri de özgüvenimiz. Herkesin dilinde bir “Özgüvenim şöyle, özgüvenim böyle” türü cümleler var. Peki nedir bu özgüven dediğimiz şey?

Öz-güven = Özüne yani kendine güvenmek

Demek ki özgüvensizlik dediğimiz şey de, aslında kendine güvenmemek. Peki, güvensizlik nereden geliyor?

Korkudan geliyor. Başaramama korkusundan, yanlış yapma korkusundan, reddedilme korkusundan, hata yapma korkusundan geliyor. Buraya kadar hemfikir miyiz? Süper; o zaman devam edelim…

Başarısızlığa uğramayan, asla yanlış yapmayan, asla hata yapmayan, kusursuz insanlar var mı? Elbette var; en yakın mezarlıkta onlardan bol bol bulabilirsiniz.

333

Başarısız olmayan, hata yapmayan insan ya ölmüştür ya da ölü hayatı yaşıyordur. Aksine, daha çok başarılı olmak için, özgüveninizi daha da geliştirmek için bol bol hata yapmak, bol bol başarısız olmak gerekiyor. Başarısızlık, başarı denen yemeğin malzemelerinden belki de en önemlisi. Edison ampulü icat etmeden önce 1000’den fazla deneyde başarısız oldu. Hiç denemeyen, başarısız olmayan birisi kendini yeterince zorlamıyor demektir. Kısacası bir şeyleri başarmak istiyorsanız bu başarısızlık yolunu baştan kabul edeceksiniz. Etmezseniz zaten tüm hayatınız başarısız şekilde geçecek ki bence en vahimi de bu! İlerleyen yıllarda yaptıklarınızdan değil, yapmadıklarınızdan ötürü pişman olacaksınız çünkü. Ama zaman geri gelmeyecek. O zaman bir şeyleri değiştirmenin en güzel zamanı, hemen şimdi, bugün!

Dedik ya, özgüvensizliğin temeli korku diye. Özgüvenin temeli de korkularınızı aşmaktır. Peki, bir korkuyu aşmanın en güzel yolu nedir?

fearsO korkunun üzerine gitmek!

“Korkularınızın üzerine koşun. Siz koştukça onlar sizden kaçmaya başlayacak”

Eğer deniz soğuk diye denize girmekten çekiniyorsanız, bir türlü giremezsiniz. En güzel yol denize hiç düşünmeden atlamaktır. Birkaç saniye üşürsünüz, ama sonra alışırsınız. Önce denize atlayın, ondan sonra “soğuk mu değil mi” diye düşünmek için bol bol vaktiniz olur.

Hemen şimdi alın kâğıdı kalemi elinize ve yazın korkularınızı. Nelerden korkuyorsunuz? Topluluk karşısında konuşmaktan mı? Kendi işinizi kurmaktan mı? İlgi duyduğunuz kişiye yakınlaşmaktan mı? Yeni bir projeden mi? Yeni bir ortamda girişken olmaktan mı? Neler sizi korkutuyor? Neler size kendinizi güvensiz hissettiriyor?

Lütfen önce bunları yazın, yazıyı okumaya sonra devam edin.

555

Hayatta korktuğunuz ne varsa ilk onları yapmanız gerekiyor. Hayatta korktuğunuz ne varsa sizi en çok geliştirecek olan şeyler de onlar.

Korktuğunuz şeyleri bir gözden geçirin. Kendinize şunu sorun:

“Bu korkusunun üzerine gitmekten kimse ölmüş mü?”

Ölmediyse sorun yok. Siz de bu korkunuzun üzerine gidebilirsiniz.

Peki Ama Nasıl?

Her şey hemen değişmiyor, farkındayım. O yüzden korktuğumuz şeylere adım adım ilerleyeceğiz. 10 basamaklı merdivene birden atlarsak düşebiliriz, ama adım adım çok rahat çıkabiliriz. O yüzden en basit korkularınızdan başlayalım. İlk yüzleşebileceğiniz korkularınız neler? Sizi korkutan ama bir taraftan da “Sanki yapabilirim” dediğiniz neler var?

Lütfen kesinlikle yazmadan yazıyı okumaya devam etmeyin. Bu yazıdan fayda görmek istiyorsanız kurallara uymalısınız. Benim için değil, kendi iyiliğiniz için uymalısınız.

4

Yazdınız mı? Harika! Artık neyin üzerine gideceğimizi, neyle yüzleşeceğimizi biliyoruz.
Şimdi derin bir nefes alın, rahatlayın, gevşeyin, gözlerinizi kapayın ve korktuğunuz şeyi gerçekleştirdiğinizi lütfen tüm detaylarıyla görün. Korkunuzun üzerine son derece rahat bir şekilde gittiğinizi ve hedefinize son derece güzel ve keyifli bir şekilde ulaştığınızı gözünüzde canlandırın. Hayalinizde ne kadar canlı şekilde görürseniz, ne kadar bunu duygusal dünyanızda hissedebilirseniz ve bu egzersizi ne kadar sık yaparsanız bilinçaltınızı da o kadar güzel şekilde eğitmiş olacaksınız. Bu egzersizi yapmak zihninizdeki algıları değiştirecek ve korkularınızla çok daha rahat şekilde yüzleşmenizi sağlayacak.

3332Adım adım korkularınızın üzerine gittikçe özgüveniniz artacak. Yapabildiğinizi göreceksiniz. Başarısız olsanız da sonunda başardığınızı göreceksiniz. Her bir korkunuzu yenmek sizin için kazanılmış bir müsabaka olacak. Ne kadar çok müsabaka kazanırsanız özgüveniniz de o kadar fazla artacak. Ufak ufak zaferlerle çok yakın zamanda çok daha yüksek bir özgüvene sahip olacaksınız.

Korktuklarımızın üzerine gitmiyorsak o zaman bize verilen bu muhteşem yaşamın hakkını vermiyoruz demektir. Yaşamınızın her bir dakikasını tam bir tatmin duygusuyla yaşamak istiyorsanız, her bir dakikasını kendinizi daha çok takdir ederek geçirmek istiyorsanız sınırlarınızı daha çok zorlayın. Nasıl ki kaldırdığınız ağırlık arttıkça kaslarınız gelişiyorsa, hayatta da sınırlarınızı zorladığınız ölçüde, korkularınızın üzerine gittiğiniz ölçüde özgüveninizi geliştirirsiniz, korkusuzlaşırsınız.

Sürekli korkarak yaşamaktansa, korkularınızın üzerine koşun. Siz koştukça onlar sizden kaçacaklar…

Bunu ne zaman mı yapmalısınız? En iyi zaman şimdi!

Bugün değilse ne zaman?

ClearMind Uzmanı ve Yaşam Koçu Türker Manavoğlu Deneyim Okulu'nda sizlere daha mutlu ve başarılı bir yaşamın ipuçlarını paylaşıyor. Türker Manavoğlu'nun uyguladığı ClearMind tekniği ile Tüm problemlerinizden kurtulmak için buraya tıklayın.

Comments are closed.