MUTSUZLUKTAN NASIL KURTULUNUR?

mutsuzluktan-nasil-kurtulunur

Mutsuzluk durumundan kurtulmak istiyorsak ilk önce bu durumun nasıl ve neden ortaya çıktığına bakmalıyız. Bu mutsuzluk durumu dönemsel olabilir, finansal dertlerimizin getirdiği mutsuzluk olabilir, ilişkilerimizin getirdiği dertler yüzünden olabilir. Bahanelerimizi istediğimiz kadar sıralayabiliriz. Ama bizim ilk önce ne istediğimizi bilmemiz gerek. Bize mutsuzluğa sürükleyen şey belki de dertlerimiz değil de dertlerimizin getirdiği belirsizlik.

Değersizlik duygusu bizleri mutsuzluğa iten en önemli etkenlerden bir tanesi. Zamanında kötü bir olay yaşamış ve bunu travma haline getirmiş insanlarda değersizlik duygusu oldukça yoğun yaşanmakta. Eğer ki kendimizi değersiz hissedersek bu sefer başka insanların bize değer vermesini beklemeye başlayacağız. Bu beklenti her zaman olumlu sonuçlanmayabilir ya da uzun süreli gerçekleşmeyebilir. Beklentimiz boşa çıktığı an da kendimizi mutsuz hissederiz.

Kendinizi keşfedin!

Çeşit çeşit müzik türleri dinleyin. Hangi tarz müzikte kendinizi bulacaksınız onu öğrenmeye çalışın. Jazz, Pop, RnB, Rock, Rap, Arabesk, Electro, House vs. kendinizi bulana kadar hepsini dinleyin. Sevdiğiniz müzik tarzını dinlemek size gerçekten iyi hissettirecektir. Dans kurslarına katılın, spor yapın, sanat galerileri gezin, konserlere gidin, şehir tiyatrosuna gidip etkinliklere katılın, her cuma sinema gününüz olsun gişe filmlerini izleyin, yeni bir yabancı dil öğrenmeye başlayın, resim yapmaya çalışın, sanat çalışmalarına katılın, fotoğrafçılığınızı konuşturun veya bunlar dışında daha spesifik şeyler de bulabilir ve yapabilirsiniz. Kendinizi dinlemeye çalışın ve ne istediğinizi anlamaya çalışın. Bunlar sizin için sadece bir araç. Mutluluğa giden yolda bir araç. Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmaya bakın. Sizi kötü hissettiren ve depresyona sürükleyen işlerden bahsediyorum. Bunlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Sizin için kötü alışkanlık olup sizi kötü hissettiren işler bir başkası için bu anlamlara gelmiyor olabilir. Aynı zamanda başkası için kötü bir alışkanlık olup kötü hissettiren şeyler sizin için o kadar da kötü olmayabilir. Başkası alkol kullanımını abartıp kendine ve çevresine zarar verecek hale getirebilirken siz de bu durum sadece haftada bir akşamları dostlarınızla muhabbet ederken 1-2 masum kadeh olabilir.

Mutsuzluğun Kökü Değersizlik Duygusu

Kendi mutsuzluğumuzun sebebini ararken aklımızdan birçok konu geçiririz. Aslında mutsuzluğun kökenini değersizlik ve sevgisizlik olarak görebilir. Çünkü kendimizi değersiz hissedersek şayet mutsuz bir insana dönüşmemiz kuvvetle muhtemel. Değersizlik duygusunun temelinde sevgisizlik yatmaktadır. Çocukluktan bu yana taşıyabilen bu duygu çocukluk zamanında yaşanmış bir olaya dayanabilmektedir. Oldukça sık karşılaştığımız bu durum genelde çocukluk döneminde aileden gelen sevgisizliğe bağlı olarak gelişmektedir.

Sizi kötü hissettiren şeylerden biri de size zarar veren dost görünümlü insanlar olabilir. Yüzünüze gülüp ama aslında size zarar vermek isteyen. Derdinizi anlattığınızda sizi dinlerken üzülüyormuş gibi yapıp içten içe sizin bu durumunuzdan memnun olan. Size karşı bencil davranan sizin ihtiyaçlarınızı ve sizin dertlerinizi görmeyip sadece kendi dertlerine yoğunlaşan ve çevresinden de sadece kendisiyle ilgilenilmesinin isteyen insanlardan uzak durmanız sizin yararınıza olabilir. Size zarar veren kalabalıklardansa gerçek dostlarınız ve aileniz size daha fazla huzur verecektir. Mutluluk bazen gece gökyüzünü izlerken kayan bir yıldızdır, bazen sevdiğin insanın gülümsemesinde gizlidir, bazen yağmurlu bir havada sırılsıklam olana kadar yürümek, bazen sorumluluğundaki işi bitirmenin verdiği huzur, bazen kış mevsimi yaklaşırken geceleri artık battaniyeye sarılıp yatacak olmanın getirdiği heyecan, bazense otobüsteki boş bir koltuktur. Yani demek istediğimiz bazen mutluluğu çok büyük ve pahalı şeylerde aramamak gerek.

Mutluluk tabi ki her zaman büyük ve pahalı şeylerde değil tabi ama kendini değersiz hisseden bir insan için mutluluk kavramı diye bir durum söz konusu değildir. Değersizlik hissine kapılmamak için bilinçaltınızı kötü olaylardan temizlemeniz gerekmektedir. Bilinçaltınızda bulunan yaşanmış kötü olaylar sizi derin bir mutsuzluğa itecektir. ClearMind sistemi sayesinde bilinçaltınızda size travma yaratan bütün kötü olayları silip atabilirsiniz. Bu alanda uzmanlaşmış Türker Manavoğlu farkıyla bu işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız sitemizde bulunan ClearMind bölümünden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Mutsuzluktan nasıl kurtulacağını, ClearMind uygulaması hakkında bilgileri paylaştığım videom sayesinde daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir