fbpx

Meşgul müsünüz, Verimli misiniz?

woman-looking-into-sunset-0925135Teknolojiyle daha çok içli dışlı oldukça, daha çok bilgi beynimize girdikçe tüm dünya olarak farklı türden bir kansere “merhaba” diyoruz: “Dikkat dağınıklığı”. Eskiden dikkat dağınıklığı olan insanlara “deli” muamelesi yapılırken şimdi neredeyse hepimizin beyni dağınık bir öğrenci evi gibi. İşinizi yaparken aynı anda Facebook’u kontrol edip, diğer yandan da sevgilinizin yaptığı odunlukları düşünürken arkadaşlarınıza laf yetiştirme derdinde misiniz? Çok meşgulsünüz ama bir türlü verimli olamıyor musunuz? Gün sonunda beyniniz dağılmış bir şekilde eve gelip, “aslında daha az çalışarak, daha fazla iş yapabilirdim” diyenlerden misiniz? Tebrikler! “Dikkat dağınıklığı olanlar Kulübüne” hoş geldiniz! Evet, maalesef bu kulüp, tam bir kaybedenler kulübü.

 • SmartBusyWomanVaktinizin ne kadarını hiç ilgilenmemeniz gereken şeylere ayırıyorsunuz?
 • Vaktinizin ne kadarını daha az ilgilenmeniz gereken şeylere ayırıyorsunuz?
 • Vaktinizin ne kadarını gerçekten ilgilenmeniz gereken şeylere ayırıyorsunuz?

 

Peki odağımızı nasıl toplarız?

Bu gece yattığımız yatak değil, öyle 2 dakikada toparlanmıyor bu odak denen şey; ama birkaç basit yöntemle yine de odağınızı sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

 • Odaklanmaya Karar Verin: En önemli şey, neyi neden yaptığımızı bilmek ve buna kararlı olmak. Daha fazla odaklanırsanız hayatınızda neler değişecek? Neler şu an olduğundan daha iyi olacak? Mesela işinizde neler fark edecek?
 • Odağınızı dağıtan şeylerin farkında olun: Odağınızı neler dağıtıyor? Facebook’daki sevimli kediler mi, Twitter’daki ünlüler mi? Yan masadaki arkadaşınızın çizmeleri mi? Eski sevgilinizin yeni sevgilisi mi? Önce bunları saptayalım. Sonrasında ise bunlara karşı farkındalık geliştirin. Her Facebook’u açtığınızda, her twitter’a baktığınızda, cep telefonunuzdan her oyun açışınızda 3 saniye durun, derin bir nefes alın ve kendinize “şu anda bunu yapmak bana ne sağlıyor?” diye sorun. Çok şey değişecek.
 • hypnosisSakinleşin, gevşeyin, rahatlayın: Çalışma ortamınızda ve özellikle de günlük hayatınızın genelinde daha sakin, daha dingin bir durumda olun. Siz sakinleyip gevşedikçe konsantrasyonunuz artacak. Yani beyin dalgalarınız yavaşladıkça daha rahat odaklanabileceksiniz. Bu tıpkı araba ve bisikletlerdeki duruma benziyor. Siz vitesinizi yükselttikçe motor hızınız (beyin dalganız) düşecek ve daha hızlı gideceksiniz. Gevşemek içinse karşınızda sarkaç sallayan top sakallı bir amcaya ihtiyacınız yok.  Eğer yapmıyorsanız mutlaka meditasyon yapın. Dikkat dağınıklığı konusunda çok etkili bir silah. Benzer şekilde klasik müzik, caz gibi hafif tempolu müzikler de rahatlamanızı sağlayacak. Gün içinde hareketlerinizi yavaşlatın. Siz yavaşladıkça beyin dalgalarınız da size uyum sağlayacak.
 • İşinize kendinizi ve sanatınızı katın: Yaptığınız işi eğer sadece bir iş olarak görüp isteksizce yapıyorsanız dikkatinizin dağılması çok normal. Çünkü beyin sıkıcı olan şeylerden nefret eder; çünkü beyniniz aslında bir yaratıcı zeka, bir sanatçı, bir hitabet ustası. Beyninizin bu yaratıcı taraflarını doyurmazsanız içinizdeki deha sonra gider Angry Birds’de domuz avına çıkar. İşinize sanatınızı, yaratıcılığınızı, kısacası kendinizi katın. Bir bütün olarak kendinizi işinize vererek daha fazla keyif almaya çalışın. Yaptığınız iş ne olursa olsun, emin olun ki daha keyifli ve daha enerjik bir yapma şekli mutlaka vardır.
 • Az eşya çok mutluluk: Çalışma masanızda ve çevrenizde ne kadar gereksiz ve dikkatinizi dağıtan şey varsa kaldırmanın bir yolunu bulun. Dikkatinizi dağıtacak ne kadar az şey varsa, o kadar rahat şekilde odağınızı kaliteli bir şekilde yapmak istediklerinize verebilirsiniz.
 • concerned-woman-laptopEndişelerinizle ve Sorunlarınızla yüzleşin: Aklınızdaki düşünceler sizi rahat bırakmıyorsa beyniniz lokomotif gibi çalışacaktır. Endişeleriniz ve sorunlarınızı yok saymayın. Onlar yokmuş gibi davranmayın. Ama diğer yandan da tüm enerjinizi onlara vermenize hiç de gerek yok. Kendinize sormanız gereken ilk soru şu olsun: “Bu endişe ya da probleme karşı yapabileceğim bir şey var mı?” Cevap evetse, gidin o şeyi yapın. Problemlerinize çözüm bulun. O zaman endişelenmenize de gerek kalmaz. Eğer cevap hayırsa, yani yapabileceğiniz bir şey yoksa o zaman endişelenmek niye? Endişelenmek size ne sağlıyor? Enerjinizi ve odağınızı daha değerli şeylere harcayabilirsiniz. Ayrıca, endişelerinizi, aklınızdan geçen o düşünceleri yazın bir kağıda. Yazdıkça özgürleşirsiniz. Yazdıkça hem beyniniz rahatlar, hem de daha rahat çözümler bulursunuz.

Şimdi tekrar soruyorum

 • Vaktinizin ne kadarını hiç ilgilenmemeniz gereken şeylere ayırıyorsunuz?
 • Vaktinizin ne kadarını daha az ilgilenmeniz gereken şeylere ayırıyorsunuz?
 • Vaktinizin ne kadarını gerçekten ilgilenmeniz gereken şeylere ayırıyorsunuz?

Peki bunlara karşı ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?
O zaman artık bir şeyleri değiştirmemek için bahaneniz var mı?

Bence yok.

O zaman bu haftanızı muhteşem geçirmemeniz için de hiçbir neden yok! Haydi şimdi, en güzel gülümsemenizle gününüze anlam katma vakti. Şimdi tüm dünya için enerji vakti!

ClearMind Uzmanı ve Yaşam Koçu Türker Manavoğlu Deneyim Okulu'nda sizlere daha mutlu ve başarılı bir yaşamın ipuçlarını paylaşıyor. Türker Manavoğlu'nun uyguladığı ClearMind tekniği ile Tüm problemlerinizden kurtulmak için buraya tıklayın.

Comments are closed.