Kötü Alışkanlıklar Nasıl Bırakılır?

480 (1)Bırakmak istediğiniz alışkanlıklarınız ya da davranışlarınız mı var?

Sigara içmek, kangren olmuş ilişkinize devam etmek, negatif bakış açınızla olayları yorumlamak, vs. vs. Bunların hepsinin temelinde aslında alışkanlıklarınız yatıyor.

Bunların farkındasınız, değiştirmek de istiyorsunuz, ama bir türlü olmuyor mu?

Hiç merak etmeyin. Bu işin de bir kolay yolu, püf noktası var. Gelin önce alışkanlıkların nasıl olup da birer alışkanlık haline geldiğine bakalım.

Alışkanlıklar 2 Sebeple Alışkanlık Haline Gelir:

 1. Yeterince Kez Tekrarlandıkları İçin:
  Bir şeyi yeterince tekrarlarsanız o alışkanlık haline gelecektir.Yapılan bir araştırmaya göre farklı davranışların alışkanlık haline gelmesi için farklı süreler gerekiyor. Örneğin, her sabah kalkıp su içerek güne başlamak istiyorsanız, bu alışkanlığı 7 gün gibi bir sürede kazanırsınız. Ama her sabah kalkıp güne 50 kez mekik çekerek başlamak istiyorsanız, bu alışkanlığı kazanmak 180 gününüzü alabilir. Ama ortalama bir davranış, 66 gün boyunca tekrarlandığında alışkanlık haline geliyor.Yani yeni bir alışkanlık kazanmak 66 gününüzü alıyor. 66 gün sonra artık o davranış sizin için otomatik hale geliyor. İlk günlerde beyninizde o alışkanlık için, önce belli belirsiz bir patika, sonrasında fena sayılmayan bir yol, en sonunda da bir otoyol oluşuyor.

  Başlıksız-1

  Yani o bitiremediğiniz ilişki, bırakamadığınız sigara, vazgeçemediğiniz o bütün kötü alışkanlıklar 66 gün boyunca sürdürüldükleri için beyninizde o davranışlar için bir otoyol tahsis edilmiş durumda!

 2. Bize fayda sağladıkları için: Her alışkanlığınızın altında mutlaka ama mutlaka bir fayda vardır. Çoğu zaman bu faydalar bilinçaltınızın derinliklerinde gizlidir. Bunları ilk seferde kolay kolay fark edemeyebilirsiniz. Mesela sigarayı bırakamama nedeniniz, fiziksel bağımlılığının dışında, sigaranın kokusunu ya da dumanını sevmeniz olabilir. Belki sigara sizin daha fazla sosyalleşmenizi sağlıyordur? Ya da sigarayla birlikte daha zeki göründüğünüze inanıyorsunuzdur? Belki de sadece tek başınıza canınızın sıkılmasını engelleyen bir uğraştır?Kangren olmuş bir ilişkiyi bırakamama nedeniniz de sizi yalnız kalmaktan koruyor olması, olabilir mi? Ya da zamanında yaşadığınız o güzel duyguları yeniden yaşama umudu?Hangi alışkanlık olursa olsun, altında mutlaka gizli bir kazancımız, gizli bir faydamız vardır.

 

Peki Ne Yapmalıyız?

Yapmamız gereken tek şey, öncelikle alışkanlıklarımızın neden alışkanlık haline geldiğini anlamak. Bunun için de o alışkanlığımızdan elde ettiğimiz gizli faydanın ya da kazancın ne olduğunu bulmalıyız.

Bunun için kendinize şu soruyu sormanız yeterli:

“Bu alışkanlığımı bırakırsam, kendimde ne gibi bir rahatsızlık, eksiklik ya da korku hissederim?”

413_large

İlk başta yanıtını bulamayabilirsiniz. Ama hiç endişelenmeyin. Kendinize bu soruyu sormaya devam edin. Gizli kazançlarınızı tek tek bulacaksınız.

Gizli kazançlarınızı ortadan kaldırmanın en güzel yöntemi, onlarla yüzleşmektir. Yüzleşin onlarla. Yüzleştikçe aslında onlardan ne kadar kolay şekilde vazgeçebildiğinizi göreceksiniz. Yüzleşin ve tıpkı bir arkadaşınızı ikna eder gibi, o kazançlardan vazgeçmek için kendinizi ikna edin. Teker teker tüm gizli kazançlarınızdan vazgeçtiğinizi gördükçe hafifleyeceksiniz.

 

Eveeet, artık gizli kazançlarımızı bulup onlardan vazgeçtiğimize göre geriye ne kaldı?

 • Eski otoyolu kullanmayıp yerine yenisini yapmak!

Dedik ya  her bir alışkanlığa giden yol için beynimizdeki nöronlar arasında bir otoyol vardır, diye. Bir alışkanlığı bıraksanız bile o alışkanlığa ait nörolojik otoyol orada bir süre daha kalmaya devam eder. İşte bu yüzden sigarayı aylar önce bırakmış insanlar, sanki daha dün bırakmış gibi yeniden kolayca başlayabilirler. İşte bu yüzden eski alışkanlıklara kolay şekilde yeniden başlanabilir.

Yeni otoyol oluşmadan önce, içinizde eski nörolojik otoyolunuza dönmek için bir istek olacak. Çünkü o size kolay gelecek, konforlu gelecek. Korkmayın, bir süre sonra yeni otoyolunuz tamamlandığında, eskisinin etkisi yavaş yavaş geçmeye başlayacak.

 222

Özetle:

 1. Bırakmak istediğiniz davranış ya da alışkanlığınızın size nasıl bir fayda sağladığını bulun.
 2. O faydayla yüzleşin ve o gizli kazancınızdan, kendinizi ikna ederek vazgeçin.
 3. Kendinize biraz süre tanıyın. Beyninizdeki otoyolların inşasına izin verin.
 4. Yeni hayatınızın tadını çıkarın.

Unutmayın, alışkanlıklarınız üzerinde kontrol sahibiyseniz, siz alışkanlıklarınızı yönetirsiniz. Alışkanlıklarınız üzerinde kontrol sahibi değilseniz, alışkanlıklarınız sizi yönetir.

ClearMind Uzmanı ve Yaşam Koçu Türker Manavoğlu Deneyim Okulu'nda sizlere daha mutlu ve başarılı bir yaşamın ipuçlarını paylaşıyor. Türker Manavoğlu'nun uyguladığı ClearMind tekniği ile Tüm problemlerinizden kurtulmak için buraya tıklayın.

Comments are closed.