Kimin Hayatını Yaşıyorsunuz?

Portrait of blond woman with boring lookToplum, gelenekler, adetler, okullar, öğretmenler, akıl hocaları, aile büyükleri, çok bilmiş arkadaşlar… Farkında mısınız, her biri bize “şu doğru”, “bu yanlış” diye reçeteler veriyor. Ne için? Elbette bizim iyiliğimiz için. Peki onlar bizim iyiliğimizi istiyorlar ama, onların iyisi, gerçekten bizim için de iyi mi?

Hayatınıza bir bakın. Burada kimin “iyilerini” yaşıyorsunuz? Sizin içten gelen isteklerinizin, arzularınızın mı? Yani sizin içinizdeki dehanın mı yoksa toplumun size çizdiği modelin mi “iyilerini” yaşıyorsunuz?

Bunu anlamanın çok kolay bir yolu var. Şimdi dürüstçe aşağıdaki sorulara, vaktinizi ayırıp üzerinde düşünerek yanıt verin.

ss

–          Yaptığınız işi gerçekten istediğiniz için mi yapıyorsunuz, yoksa yapmanız gerektiği için mi?

–          Sevgiliniz ya da eşinizle olan birlikteliğiniz sizi gerçekten mutlu ediyor mu? Yoksa yalnız kalmaktan korktuğunuz için mi sürdürüyorsunuz?

–          İnandığınız dünya görüşünü ve yaşam tarzınızı gerçekten siz mi seçtiniz? Yoksa ailenizden, çevrenizden gördüğünüzü mü desteklemeyi tercih ettiniz? Hindistan’da doğsaydınız inekleri kutsal gören bir Hindistan milliyetçisi olur muydunuz?

–          Gerçekten istediğiniz için mi evlendiniz / evlenmeyi düşünüyorsunuz? Yoksa toplum, aileniz, arkadaşlarınız evlenmenin, yuva kurmanın doğru ve güzel bir şey olduğunu söyledikleri için mi?

–          Şu an düşündüğünüz, doğru kabul ettiğiniz düşünceler gerçekten sizin doğrunuz mu, yoksa başkalarının sizin için doğru buldukları mı?

Herhalde bir insanın yaşayabileceği en acı deneyim, ölmek üzereyken geriye doğru bakıp “Bu benim değil, annemin / babamın / toplumun yaşamamı istediği hayattı” demesidir.

Unutmayın, bu dünyaya yalnızca bir kere geliyoruz; ve dünya o kadar değerli ve kısıtlı süreyle verilmiş bir armağan ki bir başkasının yaşamını yaşama lüksümüz yok. Kendi yaşamınızı dilediğinizce, gönlünüzce yaşayamayacaksanız; o zaman yaşamanın anlamı nedir?

Bu yaşam size kendi hayatınızı yaşayabilmeniz için verildi, bir başkası olmanız için değil.

live-a-stress-free-life

Taklit etmeyi, toplumun doğrularına uyum sağlamak için çaba göstermeyi bırakın! En iyisi ve en doğrusu size kalbinizin ve arzularınızın söylediğidir. Kalbiniz yalnızca vücudunuza kan pompalamak için yaratılmadı. Ona güvenin ve sorularınızı önce ona sorun.

Peki bugünden itibaren hayatınızda hangi noktaları değiştirmek istiyorsunuz? Sizin kendiniz olmanızı engelleyen neler var? Sayfanın altında bulunan yorum kutusuna yazın, paylaşın ve siz de diğer insanlara ilham vererek onların hayatlarına dokunun.

Artık “Ben” olabilmeyi kutlama vakti!

ClearMind Uzmanı ve Yaşam Koçu Türker Manavoğlu Deneyim Okulu'nda sizlere daha mutlu ve başarılı bir yaşamın ipuçlarını paylaşıyor. Türker Manavoğlu'nun uyguladığı ClearMind tekniği ile Tüm problemlerinizden kurtulmak için buraya tıklayın.

Comments are closed.