Kendine Bakım Yapmak

self-careHayatın gündelik stresi içine bazen o kadar dalıyoruz ki, bazen boğuluyormuş gibi hissedebiliyoruz. Arada bizim de nefes almaya ve kendimize gelmeye ihtiyacımız var. Belirli süre ve kilometrelerde otomobillerimize bakım yaptırıyoruz. Aynı şekilde yavaşladığında bilgisayarlarımıza, yeni güncelleme çıktığında telefonlarımıza, lekelendiğinde ya da yıprandığında kıyafetlerimize, ayakkabılarımıza bakım yapıyoruz.

Peki ya kendimize?

Bir arabanın, bilgisayarın, telefonun, kıyafetin bakıma ihtiyacı var da; her gün bin bir türlü işle ve stresle uğraşan sizin, bakıma ihtiyacınız yok mu?

Elbette var; ve yaz tatili maalesef yeterli değil. Tabi güzelliğine düşkün bir kadınsanız eminim ayna karşısında “bakımınız” için uzun zamanlar geçiriyorsunuzdur. Ancak bu yeterli değil. Nasıl ki bir arabanın bakımı sadece dış temizliği ve boyasından ibaret değilse, bir insanın da bakımı sadece dış görüntüsünden ibaret değil. Dış görünümümüze yaptığımız bakım önemli, ama daha fazlasına ihtiyacımız var.

self-care-yoga

Peki ne yapmalı? Nedir Kendine Bakım Yapmak?

Kendine bakım yapmak en basit ifadesiyle “Daha mutlu bir yaşam için kendine vakit ayırmak”  diyebiliriz. Maalesef hayır, Facebook’ta dolaşarak eski sevgilinizin profiline bakmak ya da yediğimiz yemeğin fotoğrafını paylaşmak, kendimize bakım yapmak değil. Hadi birkaç örnek verelim:

  • Sizi geliştirecek kitaplar, yazılar okumak. Tıpkı şu anda yaptığınız gibi. Kendiniz için bir şeyler yapmak ne kadar da güzel.
  • Hayatınıza dair bir amaç ve hedef belirlemek. Eğer bir hedefiniz ve amacınız yoksa oradan oraya savrulursunuz ve sizin canınızı sıkabilecek dış etkenlere karşı da daha açık olursunuz. Bu nedenle, sizi heyecanlandıracak bir amacınız ve hedefiniz olsun. Her gün yapacağınız ufak hedefler koyun kendinize. Böylelikle kendinizi daha önemli, hayatınızı da daha anlamlı görmeye başlayacaksınız.
  • Meditasyon yapmak. Meditasyon tam bir zihin banyosu. Her gününüzü yaz tatilinize yakın seviyede geçirmek istiyorsanız, yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisi sürekli olarak meditatif histe kalmak.
  • Sabah erken saatte kalkıp hafif bir müzik eşliğinde güneşin doğuşunu seyredek zihninizi dinlendirmek. Eminim daha önce buna benzer bir şeyler yapmışsınızdır. Ne kadar harika bir his olduğunu söylememe gerek var mı?
  • Yaşam Koçluğu almak. Bazen problemlerimizi tek başımıza çözemeyebiliriz. Bu durumlarda bir destek almak ve potansiyelinizi ortaya çıkarmak en iyi çözüm. Problemlerle boğuşup gereksiz yere vaktinizi, paranızı ve enerjinizi kaybetmektense bir an önce kendinize yatırım yapmak çok fayda sağlayan bir şey.
  • Gelişiminizle ilgili seminer, vb. çalışmalara katılmak. Sürekli yeni şeyler öğrenmek ve kendimizi geliştirmek hem sizde yeni ufuklar açacak, hem de kendinizi tazelenmiş hissedeceksiniz.
  • İçinizde yaşadığınız problemleri bir yere yazarak, çözüm bulmak: Yazarak çalışmak çok iyidir. Siz yazdıkça problemlerinize daha iyi çözümler bulmaya başlayacaksınız. Kafanızın içindeki sese yenik düşebilirsiniz ama yazıya asla.
  • Spor yapmak: Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bedeniniz zihninizden ayrı bir yapı değil. Bedeninize ne kadar iyi bakarsanız, ne kadar hareketli bir yaşam sürerseniz, zihinsel sağlığınız da o kadar iyi olur.

22420005

Bizler kendimiz için bir arabadan, telefondan, kıyafetten daha önemliyiz. O nedenle kendinize bakım yapmayı ihmal etmeyin. Siz kendinize bakım yaptıkça kendinizi bu hayatta daha anlamlı bir yerde görmeye başlayacaksınız. Kendinizi daha önemli ve değerli hissedeceksiniz. Kendisini daha önemli ve değerli hisseden bir insan da dış etkenlerden fazla etkilenmeden mutlu şekilde yaşayacaktır.

Kendinize verebileceğiniz en büyük ödül ve yapabileceğiniz en büyük bakım, gülmek ve enerjinizi yüksek tutmak. Zaten hayatın tadı da bu değil mi?

Herkese keyifli bakımlar ve pozitif enerji dolu, harika günler!

ClearMind Uzmanı ve Yaşam Koçu Türker Manavoğlu Deneyim Okulu'nda sizlere daha mutlu ve başarılı bir yaşamın ipuçlarını paylaşıyor. Türker Manavoğlu'nun uyguladığı ClearMind tekniği ile Tüm problemlerinizden kurtulmak için buraya tıklayın.

Comments are closed.