Duyguları Kontrol Etmek

2Duygularınızı kontrol edebilir misiniz?

Cevap: Evet, kesinlikle!

Çok üzgünken, mutsuzken, kendinize güvenmediğiniz anlarda vücudunuz nasıl bir şekil alır? Elbette omuzlarınız hafif yukarı kalkar, yüzünüz asılır, hafif kambur durursunuz, bedeniniz hacim olarak daha az yer kaplar. Adımlarınız bile küçülmeye başlar. Yani aslında ruh haliniz duruşunuzu doğrudan etkiler.

Ruh haliniz nasıl bedeninizin duruşunu etkiliyorsa, bedeninizin duruşu da ruh halinizi doğrudan etkiliyor.

Evet yanlış okumadınız. Bedeninizin duruşu ruh halinizi kesinlikle etkiler!

Yani siz mutsuz, güvensiz ve düşük enerjide olduğunuz zamanlarda bile dimdik durarak, gülümsemeye çalışırsanız, omuzlarınızı hafif aşağı indirirseniz, adımlarınızı büyüterek, bedeninizin de daha fazla hacim kaplamasını sağlarsanız ruh haliniz doğrudan daha pozitif bir hale geçecek.

Bilim adamları bu konuda bir çalışma yapıyor. Bir grup depresyonlu kişiyi 2 hafta boyunca hastaneye kapatıp “sopa zoruyla” onların dimdik durup, gülümsemelerini sağlıyorlar smile emoticon Sonuç mu? Depresyonlu kişilerin çok büyük çoğunluğunun depresyonu geride kalıyor ve şu sonuca varıyorlar:

“Depresyon aslında bir tür duruş bozukluğudur.”

Elbette depresyon tek başına duruşunuzdan kaynaklanmıyor. Ama bedensel duruşunuza yönelik alışkanlıklarınız aslında depresyonunuzu tetikliyor. Ufak bir mutsuzluğu daha da büyük yaşamanıza neden oluyor.

Şimdi neden ufacık bir olayda hemen yıkıldığınızın sebebini anladınız mı?

Denemesi bedava! Hemen şimdi duruşunuzu düzeltin, gülümseyin. Yorumlarınızı yazarak bu yazıyı arkadaşlarınızla da paylaşın.

Bol gülümsemeli günler…

ClearMind Uzmanı ve Yaşam Koçu Türker Manavoğlu Deneyim Okulu'nda sizlere daha mutlu ve başarılı bir yaşamın ipuçlarını paylaşıyor. Türker Manavoğlu'nun uyguladığı ClearMind tekniği ile Tüm problemlerinizden kurtulmak için buraya tıklayın.

Comments are closed.