Duygularımızı Dönüştürmek

4Kendinizi kötü hissederken birden bire iyi hissetmeye ne dersiniz?

Kulağa “hokus pokus” gibi gelse de hepimizin içinde bu güç var. Birazdan anlatacağım bilgilere başka bir yerde rastlama ihtimaliniz çok ama çok düşük. O nedenle bu yazıyı pür dikkat okumanızı, mümkünse bir yerlerde saklamanızı, hatta Facebook duvarınızda paylaşarak daha sonra tekrar tekrar okumanızı tavsiye ederim.

“Duygu” sözcüğünün İngilizcesi “Emotion”, aslında köken olarak “Motion” yani “Hareket” sözcüğünden gelir. Yani bütün duygularımız hareket halindedir, tıpkı bulutlar gibi. Gelirler ve giderler…

Hiçbir duygu ama hiçbir duygu kalıcı olamaz.

Hissettiğiniz her türlü negatif duyguyu değiştirmenin 2 farklı yolu vardır:

1- Duyguyu daha pozitif bir duyguya dönütşürmek
2- Duyguyu nötrleştirmek ve ortadan kaldırmak

Negatif bir duygu hissettiğinizde öncelikle yapmanız gereken şey bu duygunun sizde yarattığı bedensel tepkileri anlamak. Kendinize şu soruları sorun:

– Bu duygu neye benziyor? Bedenimde nasıl tepkiler yaratıyor? Kan dolaşımımı, kalp atışlarımı nasıl etkiliyor?

Bu sorunun cevabını bulduktan sonra kendinize şunu sorun:

– Buna benzer bedensel tepkileri başka hangi zamanlarda hissediyorum? Hangi pozitif duygular bu bedensel tepkilere yakın bir duygu uyandırıyor bende?

Çoğu negatif duygunun bir de pozitif karşılığı bulunur. Mesela, öfke ile coşku aynı bedensel tepkilere sahiptir. Her ikisinde de kalbiniz hızla atar. Beyninize kan sıçrar. Vücut sıcaklığınız artar ve içinizde açığa çıkmak isteyen bir enerji görürsünüz.

Üzüntü ile huzur da öyledir. Benzer bedensel tepkilere sahiptir. Bunu fark ettiğiniz anda, hissettiğiniz duygunun pozitifini şu an yaşıyormuşsunuz gibi düşünün. Yalnızca birkaç saniye içinde duygularınızın birden bire değişmeye başladığını göreceksiniz.

Örneğin, çok öfkeliyken ve içinizdeki bu öfkeyi deşarj edemiyorken, bu duygunun coşkuyla aynı olduğunu fark ettiğiniz anda birden bire enerjiniz coşku haline gelecektir. Birkaç dakika önce öfkenizi nasıl deşarj edeceğinizi düşünürken, birkaç dakika sonra bu coşku ve mutluluğu nerede gösteriyor olacağınızı bilemeyeceksiniz.

Eğer negatif duygunuzun pozitif bir karşılığını bulmakta güçlük çekiyorsanız o zaman duygunuzu dönüştürmek yerine onu nötrleştirme yolunu seçebilirsiniz.

Duygunuzu nötrleştirmek için gözlerinizi kapatın. Bedensel tepkilerinizi pür dikkat izleyin. Bedeninizde oluşan tüm tepkilere kulak verin. Dışarıdan biriymişçesine, hiçbir duygunuzu yargılamadan bedeninizin tepkilerini izleyin. Bunu en az 10 dakika boyunca ara vermeden yaptığınızda duygusal yoğunluğun yavaş yavaş azalmaya başladığını ve biraz önce sizi kahreden bu duyguların artık geçtiğini hayretle göreceksiniz.

Tekrar tekrar bu yazıyı okuyabilmek için kendi duvarınızda bu gönderiyi mutlaka paylaşın. Kendi üzerinizde uygulayın ve mucize sonuçlarına şahit olun.

ClearMind Uzmanı ve Yaşam Koçu Türker Manavoğlu Deneyim Okulu'nda sizlere daha mutlu ve başarılı bir yaşamın ipuçlarını paylaşıyor. Türker Manavoğlu'nun uyguladığı ClearMind tekniği ile Tüm problemlerinizden kurtulmak için buraya tıklayın.

Comments are closed.