Değersizlik Duygusu Problemi Nasıl Çözülür

clearmind-uygulamasi-sayesinde-degersizlik-hissinden-kurtulun

Başkasının size verdiği değer sizin değerinizi belirlemez.

Değersizlik duygusu hakkında bir genelleme yapılacak olursa çoğunlukla kadın-erkek ilişkilerinde yoğun olarak yaşandığını görmekteyiz. Bu duygunun temel sebebi, kendi düşüncelerimizden daha çok başkalarının bizim hakkımızdaki düşüncelerini önemsememizden kaynaklanıyor. İnsanlar bazen ikili ilişkilerde çıkan aldatılma, istediği değeri görmeme gibi sorunlar sonrasında kendisinin değersiz olduğu kanısına varabiliyor. Bu düşünce tarzı oldukça sakıncalı olup sizlerin ruh halinizi çok kötü bir şekilde etkileyebilir. Bu ruh halinden kurtulmak istiyorsanız kendinize şu soruyu yöneltebilirsiniz;

  • Benim sevgilim bana değer vermiyor ise bu beni değersiz yapar mı?

Değersizlik duygusu problemini çözümlemek için öncelikli olarak ‘Bir kişi bana değer vermiyorsa, bu benim değersiz olduğum anlamına gelmez’ düşüncesini içselleştirmemiz gerekmektedir.

Mesela bir anne bebeğine değer vermiyorsa, o bebek için “değersiz bir bebektir” diyebilir miyiz? Elbette diyemeyiz.

Değersizlik duygusu sadece ilişkilerde değil çocukluk dönemlerinde de sık sık karşılaştığımız bir sorundur. Fakat ilişkilerde değersizlik ile çocukluk arasında çok önemli bir bağlantı vardır. Eğer ki ilişkilerinizde değersizlik duygularına kapılıyorsanız büyük olasılıkla çocuklukta yaşadığınız bir sorun var demektir. Bu sorun sizin bilinçaltınıza yerleşerek sizin hayatınız boyunca zor dönemler geçirmenize sebebiyet verebilir. Çocukluğunuzda yaşadığınız bu sorunlara örnek verecek olursak, ailenizle yaşadığınız problemler ya da kardeşleriniz arasında yapıldığını düşündüğünüz ayrımcılık, kıyaslama gibi sorunlar sizi bu duruma sürükleyen faktörler olabilir.

Hiçbir çocuk değersiz değildir! Anne ve baba yetersiz olabilir.

degersizlik-duygusunun-yasattigi-problemler

İnsanlar yaşanılan kötü durumlarda o durumun sorumlusunun kim olduğunu çok iyi analiz etmelidir. Eğer sorumlunun kendileri olmadığının farkına varabilirlerse değersizlik duygusundan bir nebze kurtulabilirler. Sorumlu olmadığınız bir konu sizin değerinizden en ufak derecede eksiltmeyecektir. Değersizlik duygusuyla başa çıkabilmeniz için çok önemli bir püf nokta bulunmaktadır, insan değerinin yalnızca kendi elinde olduğunun farkına vardığı an birçok problemi çözüme kavuşturacaktır.

Bizim değer vereceğimiz “kendimiz” nasıl hareket ederdi?

Bu soruyu kendimize sorarak aslında o gözümüzde fazlasıyla büyüttüğümüz ve değer verdiğimiz hareketleri kendimiz uyguladığımızda kendimizi de değerli hissetmemiz mümkün. Bireyin kendisini olabildiğince sevmesi gereklidir. Gece yatağa yattığınızda kendinize sarılın. Sizi ayakta tutacak en mühim şey içinizdeki çocuktur. İçinizdeki çocuğu ne kadar iyi muhafaza ederseniz o kadar sizi hayata karşı dimdik tutacaktır. Kendine saygı duyabilen insan her zaman mutlu olmayı başarabilmiştir

Değersizlik Duygusunun Yarattığı Sorunlar

Değersizlik duygusu yaşayan insanların genel probleminin kaynağı genellikle sevgisizliktir.  Sevgisizlik hisseden kişi bir süre sonra kendine ya da dışarıya psikolojik açıdan zarar verme noktasına gelebilir.  Çevrenizden size karşı bir değer verilmesini beklediğiniz zaman size değer veren kişi gün gelip de ortadan kaybolunca hemen değersizlik hissine kapılıyorsunuz. Çünkü özünüzde bulunan sevgi yoksunluğu sizlerin dışarıdan bir şeyler beklemenize yol açmakta. Kendini değersiz hisseden insanların yaşadığı birkaç sorun var;

Hayır Diyememek

Sevgisizlik ya da değersizlik hissine kapılan insanlar genelde karşısındaki kişilere hayır demekten kaçınırlar. Bunun sebebi olarak da eğer ona hayır derse bir daha o kişiden sevgi ya da değer göremeyeceğini düşünmesidir. Bu düşünce tarzından kurtulabilmek için insanın öncelikle sosyal ilişkilerinde hayır demeyi öğrenmesi gerekmektedir.

Kendinden Ödün Vermek

Hayır diyememek ile önemli bir bağlantısı olan bu sorunun da temelinde sevgisizlik problemi yatmaktadır. Bu sorunu yaşayan kişiler istemedikleri bir şeyi yapmak ve aksine istedikleri şeylerden de uzaklaşmak zorunda kalabiliyor. Her insan kendi özgür düşüncesiyle, hak ve sorumlulukları çerçevesinde yapmak istedikleri her türlü harekette özgürlerdir. Kendinizden ödün verdikçe bir beklenti içerisine giriyor bu beklentiniz boşa çıkınca büyük hayal kırıklığı yaşıyorsunuz.

Özgüven Eksikliği

Bir insan kendini değerli hissetmiyorsa o insanın özgüvenin tam olması mümkün değildir. Özgüven eksikliği yaşayan insanlar kendilerini hayatın her anında eksik, yetersiz ve mutsuz hissederler. Bu sorunu gidermek için aynada kendinize “seni seviyorum” diyebilirsiniz. Çünkü içinizde sevgisizlik olmasa birçok sorun kendiliğinden ortadan kaybolacaktır.

degersizlik-duygusu-problemi-nasil-cozulur

ClearMind Uygulaması Sayesinde Değersizlik Hissinden Kurtulun

Geçmişte yaşadğımız kötü olay ve süreçler bizim bilinçaltımıza işler ve kendimizi değersiz hissetmemize neden olur.  ClearMind sayesinde bilinçaltında yer edinmiş ve size zarar veren kötü olayları kökünden silmek çok kolay.

Değersizlik, Yetersizlik, Sevgi eksikliği gibi duyguları sık sık yaşıyorsanız Türker Manavoğlu öncülüğünde hayatınıza yeniden güzel bir sayfa açmak için buraya tıklayın.

Daha fazla bilgiye ihtiyacınız mı var? O halde aşağıdaki videoyu mutlaka izlemelisiniz:

ClearMind Uzmanı ve Yaşam Koçu Türker Manavoğlu Deneyim Okulu'nda sizlere daha mutlu ve başarılı bir yaşamın ipuçlarını paylaşıyor. Türker Manavoğlu'nun uyguladığı ClearMind tekniği ile Tüm problemlerinizden kurtulmak için buraya tıklayın.

Comments are closed.