Bencil Olmak ve Bencil Olabilmek

bencillik

“Bencil olmak kötüdür.”
“Bencil insanlardan nefret ederim.”

Bu gibi cümleler kuruyorsanız bir kez daha düşünün derim. Mutluluğun anahtarını elinizin tersiyle itiyor olabilirsiniz.

Çünkü aslında, bencillik dünyanın en mükemmel şeyidir.

Bu cümleyi söyledikten sonra bazılarınız belki ufak bir şokla bu yazıyı okumayı bırakıp hemen daha “ulvi” bir şeyler okumaya geçmiş olabilir. Sorun değil, halen daha “Bu adam ne diyor yahu, bir bakayım ben.” diyenler için anlatmaya devam edeyim.

Bencillik dünyanın en mükemmel şeyidir. Hani şu sıralar hep dillerde dolaşan “koşulsuz sevgi” var ya… İşte o muhteşem koşulsuz sevginin en önemli adımlarından biri bencil olabilme yeteneğidir. Nasıl mı? Anlatayım.

Bencil olmak demek, durum ne olursa olsun, karşı taraf ne yapıyorsa yapsın, her zaman ve her durumda, “Ben şu anda ne istiyorum?” sorusunu kendine sorabilme yeteneğidir. Bu soruyu sorabilmek oldukça önemli, çünkü ancak “Ben şu anda ne istiyorum?” deme kapasitesine sahip bir kimse “kendi gibi olmaya” izin verebilir.

İstemediğiniz bir durumun içine mi çekiliyorsunuz?
Arkadaşınızı ya da ailenizi kıramadığınız için istemeye istemeye, enerjiniz düşe düşe bir şeyler mi yapıyorsunuz?
Hoşlanmadığınız bir durumla karşı karşıya mı kaldınız?

Bencil olun ve “hayır” deyin gitsin! Sizin başkalarına faydanız olması için önce kendinizle mutlu ve barışık olabilmeniz gerekir.

Bir şeyleri sırf hatır ve gönül uğruna yaptığınız her an, kendiniz olmaktan adım adım uzaklaşırsınız.

– Peki kendiniz olamıyorsanız kendinizi gerçekten sevebilir misiniz?
– Hayır

– Peki kendinizi bile sevme kapasiteniz yokken, sizde olmayan bir sevgiyi başkalarına nasıl verebilirsiniz? Daha kendinizi sevemiyorken, başkalarına nasıl sizde olmayan bir şeyi verebilirsiniz?
– ???

bencil olmak

“Hmmmm” dediğinizi duyar gibiyim. Başkalarını sevebilmenin ön koşulu kendini sevebilmektir. Kendini sevebilmenin ön koşulu ise kendin olmaya izin verebilmektir. Bunun da ön koşulu her durumda ve şartta “Ben bu durum karşısında ne istiyorum?” sorusunu sorabilmektir.

Zaten bu soruyu sorabildiğiniz anda diğer insanların ne yapıp ne yapmadıklarına daha az kafa takıyor olacaksınız. Bırakın diğer insanlar ne yapmış ne yapmamış. Başkalarının ne yapıp ne yapmadığını kontrol edemezsiniz. Ama her durumda ve her koşulda önce içinize dönüp “Ben bu durum karşısında ne istiyorum” diye kendinize sorabilirsiniz. İstemediğiniz bir durumun içindeyseniz, istemediğiniz o durumun içinden çıkın gitsin.

– Ama ben böyle yaparsam, filanca arkadaşım çook kırılır!

Hayır, filanca arkadaşınız kırılırsa kırılsın. Sırf o kırılmayacak, üzülmeyecek diye, kendinizi kırar ve kendinizi üzerseniz bir gün o üzüntüleriniz çok fena patlayacak, haberiniz olsun. Kendinize hayrınız olmazsa, başkasına hayrınız hiç olamaz.

Uçağa binenleriniz bilir. Kalkış öncesi yapılan uyarılarda şöyle bir cümle geçer:

“Çocuğunuz varsa olası bir acil durumda, oksijen maskesini önce kendinize, sonra çocuğunuza takın.”

Çünkü maskeyi önce çocuğunuza takmaya çalışırsanız bu sefer siz havasız kalıp ölebilirsiniz ve bu durumda çocuğunuza da hiçbir faydanız olmaz. O nedenle her durumda “önce ben, sonra sen” diyebilmeniz çok önemli. Şahsen ben, bu şekilde hayatımı yürütmeye başladıktan sonra hayatımdan aldığım keyif kat kat arttı. Kendimi gerçekten sevebilmeye başladım. Kendimi gerçekten sevebilince de çevreme sevgi dağıtmaya başladım. Size de tavsiye ederim.

Haydi bunu deneyelim. Önümüzdeki en az bir hafta boyunca tamamen bencil olun. Önce ben, sonra sen deyin. Bakalım hayatınızda ne gibi gelişmeler oluyor.

Denemeye ne dersiniz?

ClearMind Uzmanı ve Yaşam Koçu Türker Manavoğlu Deneyim Okulu'nda sizlere daha mutlu ve başarılı bir yaşamın ipuçlarını paylaşıyor. Türker Manavoğlu'nun uyguladığı ClearMind tekniği ile Tüm problemlerinizden kurtulmak için buraya tıklayın.

Comments are closed.