Beklentiye Girmek

“Sevgilimin bana şu şekilde davranmasını bekliyorum…”

“Senin şu şekilde hareket etmeni beklemiştim…”

Yukarıdaki cümleler bize çok uzak gelmiyor olmalı. Eminim hepimiz bu cümlelerin benzerlerini kendi hayatımızda kullanmışızdır ya da birilerinden duymuşuzdur. Peki bu beklenti dediğimiz olayın kökeni tam olarak ne? Beklentiye girmek bizde ne gibi bir etki uyandırır?

Her beklentiye girdiğimizde kendimize şuna benzer bir şey söylemiş oluruz:

“Ben iyi hissetmek istiyorum ve iyi hissetmemi de karşı tarafın bana gerçekleştireceği davranışa endeksliyorum. Yani içsel özgürlüğümü ve duygusal sorumluluğumu tamamen karşı tarafın ne yapıp ne yapmadığına yıkıyorum.”

Bu durumda talepkar oluyoruz ve sürekli karşı taraftan bir şeyler yapmasını bekliyoruz. Çünkü mutlu olmamız onun ne yapıp ne yapmadığıyla doğrudan ilintili. 

Bazen ise duygusal özgürlüğümüzü o denli karşı tarafın ne yapıp yapmadığına teslim ediyoruz ki, kimi zaman karşı tarafa hiçbir şey söylemeden ondan bir şeyler bekleyebiliyoruz:

“Bugün arkadaşlarıyla değil, benle buluşmasını bekliyordum.”

Siz söylemezseniz nereden bilsin görüşmek istediğinizi? Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi yok!

Mutlu olma özgürlüğünüzü elbette karşı tarafın ne yapıp ne yapmadığıyla sınırlayabilecek kadar özgürsünüz ve bu tamamen sizin tercihiniz. Ancak eğer mutluluğun başkasına değil de size bağlı olmasını istiyorsanız, hayal kırıklıklarını hayatınızdan çıkarmayı arzuluyorsanız beklentilerimize dikkat etmekte çok fayda var.

Unutmayın:
“Beklenti olmazsa hayal kırıklığı da olmaz”

ClearMind Uzmanı ve Yaşam Koçu Türker Manavoğlu Deneyim Okulu'nda sizlere daha mutlu ve başarılı bir yaşamın ipuçlarını paylaşıyor. Türker Manavoğlu'nun uyguladığı ClearMind tekniği ile Tüm problemlerinizden kurtulmak için buraya tıklayın.

Comments are closed.