Ayrılık Acısını Nasıl Atlatabiliriz?

crying-womanAşk ne kadar güzel bir şey, ama ayrılık acısı da bir o kadar fena. Peki bu döngüye son vermenin artık zamanı gelmedi mi?

– Eee peki çözüm ne Türker? Hiç aşık olmayacak mıyız?

Dediğinizi duyar gibiyim. İlişki yaşamayın demiyorum. Aşk hayatı ve ilişkiler hayatımızın en önemli güzelliklerinden birisi. Bundan asla vazgeçmemiz gerekmiyor. Ama önce şunu bilmemiz gerekiyor: İlişkiler garantisi olan bir elektronik ev aleti değil.

Peki neden ayrılık acısı yaşıyoruz?

Ayrılık acısı yaşıyoruz, çünkü ilişkiye bağımlılığımız var. Tıpkı uyuşturucu ya da sigara bağımlılığı gibi bir bağımlılık bu. Aslında o kişiye bağımlı değilsiniz. O kişinin size hissettirdiği duygulara bağımlısınız. Hadi son ilişkinizi ele alalım. Bu kişiyle birlikte olmak size ne hissettiriyordu? Burada okumayı durdurun ve gözlerinizi kapayarak düşünün. Sahiden size ne hissettiriyordu?

  • Beni seviyordu
  • Bana ilgi gösteriyordu
  • Eğleniyorduk
  • Ona güveniyordum

Gibi yanıtlar verebilirsiniz. Ama istediğim onun size ne yaptığı değil, size ne hissettirdiği. Aşağıdakilere ne dersiniz?

  • Heyecanlı (Özellikle ilişkinin ilk zamanlarında yoğundur)
  • Sevgi dolu
  • Değerli

Genelde bu yukarıdaki üç madde bir ilişkide bizim yaşadığımız deneyimi ifade ediyor. İlişki bitince özlemini çektiğimiz şeyler de bunlar. Ama bizi en çok yoran şey ise “Değerli” hissetme arzusu. Çünkü ilişki içinde kendimizi değerli hissediyorduk. Şimdi ise birden kendinizi değersiz, önemsiz, yok sayılmış hissediyorsunuz, değil mi?

“Aaa tam beni ifade etti, nasıl da bildi!” diyenlerinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin, medyum değilim, bir tarafımdan da ışık saçmıyorum, sadece sizin ne hissettiğinizi çok iyi anlıyorum.

Burada asıl sorunumuz kendimizi “değersiz, önemsiz, yok sayılmış” hissetmek. Dolayısıyla üzerine gitmemiz gereken asıl konu da burası. Siz kendinizi her durumda ve koşulda değerli hissetmelisiniz. Bunu sizi gaza getirmek için söylemiyorum. Çünkü zaten değerlisiniz. Bu dünyada sizden bir tane daha yok ve olmayacak da. Sizin değerinizi de ancak yine kendiniz belirleyebilirsiniz.

Ancak siz sadece bir ilişki ile kendinizi değerli hissettiğiniz ve buraya bel bağladığınız anda, ilişkinin tadını çıkaran değil, ilişkinin kölesi olan taraf olursunuz. Bitmesi de size çok acı verir.

O zaman ne yapmalı?

girl_couch– Hayatınızın en önemli şeyi, ilişkiniz, arkadaşlarınız, işiniz, aileniz değil, yine kendiniz olsun. Yani hayatınızın merkezine başka birini ya da başka şeyleri değil, kendinizi koyun. Önce kendi isteklerinize odaklanın. Önce kendi mutluluğunuza odaklanın. Hayatınızın en önemli gündem maddesi kendi mutluluğunuz ve enerji seviyeniz olsun.

– Yarın bilinmezlerle dolu, güzellikler de getirebilir, depremler de. Bu nedenle her şeyin tadını çıkarın, ama yarının bir garantisi olmadığını bilin. Yarın ilişkiniz olmadığında da mutlu olabileceğiniz bir “Siz” yaratın.

– İlişkinin amacı birinin sizi tamamlaması değil. Zaten tam olan halinizi bir başkasıyla paylaşmak olsun. Yani siz tam ve bütün bir birey olun. Sonra gelen, giden o kadar yıkamayacak sizi.

– Kendinize bakım yapın. Bir arabanın bile belirli sürelerde olan bakımı var. Siz de kendinize bakım yapın. Kendinizle konuşun, isteklerinizi, arzularınızı, üzüntülerinizi anlayın. Sevdiğiniz şeyleri yapın. Sitemizde ilişkiler ve mutluluğunuzla ilgili okuyabileceğiniz diğer yazılara gözatın. Kendinizle ilgili gerçekten ciddi bir bakım çalışması düşünüyorsanız buraya tıklayarak Yaşam Koçluğu alın.

Unutmayın, bu hayatta hiçbir şey, ama hiçbir şey sizin mutluluğunuz kadar önemli değil. Siz mutlu olacaksınız ki diğer insanlara o muhteşem enerjinizle ışıldayabilesiniz.

Çünkü hayatta en çok hak ettiğimiz şey Mutluluk ve Gülümsemek.

ClearMind Uzmanı ve Yaşam Koçu Türker Manavoğlu Deneyim Okulu'nda sizlere daha mutlu ve başarılı bir yaşamın ipuçlarını paylaşıyor. Türker Manavoğlu'nun uyguladığı ClearMind tekniği ile Tüm problemlerinizden kurtulmak için buraya tıklayın.

Comments are closed.