ilişkiler

Mutlu İlişkiler için 4 Adım (4. Adım: Kıskançlığa Elveda ve Özgürlüğe Merhaba)

Mutlu İlişkiler için 4 Adım (4. Adım: Kıskançlığa Elveda ve Özgürlüğe Merhaba)

1Bugün “Mutlu ilişkiler için 4 Adım” isimli yazı dizimizin 4. Adımındayız. Konumuz ise “Kıskançlık ve Özgürlük”. İlk başta ilişki ve özgürlük sözcükleri biraz karşıt gibi gelse de gerçekten sağlıklı bir ilişki ancak kıskançlığın ortadan kalktığı özgür bir ortamda mümkün olabilir.

Eğer ilişkide olduğunuz kişinin…

Sürekli ne yapıp ne yapmadığıyla ilgileniyorsanız
Sürekli sizle vakit geçirmesini istiyorsanız
Görüştüğü kişileri sorgulayarak kıskançlık yapıyorsanız, hesap soruyorsanız

Hem karşı tarafın özgürlüğünden hem de ilişkinizin kalitesinden çalıyorsunuz demektir.  

Ve eğer…

Kaybetme korkusuyla, istemeye istemeye bir şeyleri yapıyorsanız
Arkadaşlıklarınızdan vazgeçiyorsanız
Yapmak istediklerinize engel oluyorsanız

Hem kendi özgürlüğünüzden hem de ilişkinizin kalitesinden çalıyorsunuz demektir.

... Devam...

Mutlu İlişkiler için 4 Adım (3. Adım:Bağımlılıklara Elveda!)

Mutlu İlişkiler için 4 Adım (3. Adım:Bağımlılıklara Elveda!)

addiction-3Yazı dizimize kaldığımız yerden tüm hızıyla devam ediyoruz. Önceki iki yazımda sizlere ilişkiye yaklaşım ve beklentiler konularından bahsetmiştim. Eğer bu yazıları henüz okumadıysanız lütfen önce buraya ve buraya tıklayarak o yazıları okuyun, böylece yazı dizimizden maksimum faydayı sağlayabilirsiniz.

Kaliteli bir ilişki yaşamak istiyorsanız kurtulmamız gereken bir başka unsur da bağımlılıklarımız. Bağımlılık sözcüğünü en çok sigara, alkol, uyuşturucu madde gibi kelimelerle yan yana görüyoruz. Oysa belki de en büyük bağımlılıklardan biri ilişkideki bağımlılıklar.

Eğer aşağıdaki cümleleri kuruyorsanız sizin de ilişkiye bağımlılığınız var demektir:... Devam...

Mutlu İlişkiler için 4 Adım (2. Adım: Beklentilerden Kurtulun)

Mutlu İlişkiler için 4 Adım (2. Adım: Beklentilerden Kurtulun)

1

Yazı dizimiz tüm hızıyla devam ediyor. Hatırlayacağınız gibi önceki yazımda sizlere birinci adımımız olan ilişkiye yaklaşım konusundan bahsetmiştim. O yazıyı okumadıysanız lütfen buraya tıklayarak önce onu okuyalım. Bugünkü konumuz ise bir ilişkiyi zehirlemek istiyorsanız en kolay yoldan başarabilmenizi sağlayan “Beklentiler” konusu. Çoğu insan, iş “beklentilere” geldiğinde bir ilişkiyi farkında bile olmadan uçuruma doğru sürükleyebiliyor.

Acaba siz de onlardan biri olabilir misiniz?

 • Oysa beni aramanı beklemiştim. 
 • Bana şu şekilde davranmasını bekliyordum. 
 • Bunu benim ona söylemeden bir şekilde anlamasını istemiştim.

Yukarıdaki cümleler size tanıdık geliyor mu?

O zaman aşağıdaki denklem de muhtemelen size tanıdık geliyordur:

Beklenti = Hayal Kırıklığı

Yani farklı şekilde ifade etmek gerekirse, ne kadar çok beklentiye girerseniz o kadar çok hayal kırıklığına uğrayacaksınız demektir.... Devam...

Mutlu İlişkiler için 4 Adım (1. Adım: İlişkinin Amacı)

Mutlu İlişkiler için 4 Adım (1. Adım: İlişkinin Amacı)

1Sevgi, aşk, birliktelik, heyecan… Ne güzel kelimeler değil mi? Diğer taraftan da kavga, aldatılma, ayrılık, depresyon… Bu kelimeler de sanki Edi ve Büdü gibi önceki kelime grubunu takip ediyor bir süre sonra. Aslında bu döngüye bağlı kalmak zorunda değilsiniz. 4 basit yaklaşımla çok daha mutlu ilişkiler yaşayabilirsiniz. Bu 4 adımın tamamını bir yazı dizisi şeklinde sizlerle paylaşacağım. Bugünkü yazımızın konusu ise “İlişkilerin Amacı”.

İlişkileri hayatımızın neresine oturttuğumuz, yani aslında temeli ne şekilde kurduğumuz çok ama çok önemli. Sağlam olmayan bir temel üzerine bir bina inşa ederseniz depremler olduğunda yıkım kaçınılmaz olur.

Neden ilişkiye gireriz ve hayatımıza birilerini alırız? Bu soruya verdiğiniz yanıt hem ilişkiden aldığınız keyfi, hem de ilişki bittikten sonraki ruh halinizi doğrudan etkiler. Bir düşünün. İlişki sizin için ne anlam ifade ediyor?... Devam...

Ayrılık Acısını Nasıl Atlatabiliriz?

Ayrılık Acısını Nasıl Atlatabiliriz?

crying-womanAşk ne kadar güzel bir şey, ama ayrılık acısı da bir o kadar fena. Peki bu döngüye son vermenin artık zamanı gelmedi mi?

– Eee peki çözüm ne Türker? Hiç aşık olmayacak mıyız?

Dediğinizi duyar gibiyim. İlişki yaşamayın demiyorum. Aşk hayatı ve ilişkiler hayatımızın en önemli güzelliklerinden birisi. Bundan asla vazgeçmemiz gerekmiyor. Ama önce şunu bilmemiz gerekiyor: İlişkiler garantisi olan bir elektronik ev aleti değil.

... Devam...

Bencil Olmak ve Bencil Olabilmek

Bencil Olmak ve Bencil Olabilmek

bencillik

“Bencil olmak kötüdür.”
“Bencil insanlardan nefret ederim.”

Bu gibi cümleler kuruyorsanız bir kez daha düşünün derim. Mutluluğun anahtarını elinizin tersiyle itiyor olabilirsiniz.

Çünkü aslında, bencillik dünyanın en mükemmel şeyidir.... Devam...

Aşkı ve Heyecanı Birbirine Karıştırıyoruz

Aşkı ve Heyecanı Birbirine Karıştırıyoruz

Aşk nedir? Heyecan nedir? Heyecan aşkın bir parçası mıdır? Aşk kendini tek bir kişiye odaklayıp onun benliğinde erimek midir? Şu romantik cümleleri çok duyarız:

 • Sana öylesine aşığım ki gözüm senden başkasını görmüyor.
   
 • Sürekli seni hayal ediyorum, aklımdan hiç çıkmıyorsun.
   
 • Seni gördüğümde kalbim yerinden fırlayacak gibi oluyor .
 • Seni ilk gördüğümden beri içimde kelebekler uçuşuyor.

Yukarıdaki cümlelere bakıp “Vay be, ne kadar romantik ve güzel cümleler” diye iç geçiriyor ve hatta böylesi cümlelerin kurulduğu bir ilişki yaşamak istiyorsanız size kötü bir haberim var, ne yazık ki yukarıdaki cümlelerin hiçbirinin sevgi ile, aşk ile uzaktan yakından ilgisi yok. ... Devam...

İlişkilerde Bağımlılık

İlişkilerde Bağımlılık

Günümüz ilişkilerinde çoğu tartışmanın, kavganın altında yatan gizli sebep ilişkide bulunan bağımlılık. Bağımlılık olduğu için beklentiler ve kaybetme korkusu da kaçınılmaz oluyor.

Bağımlılık Nedir?
İlişkiye bir paylaşım değil de bir ihtiyaç nedeniyle başladığımızda, o ihtiyaç her ne ise ona karşı geliştirdiğimiz duruma bağımlılık diyoruz. Örneğin “Birisi karşıma çıksa da şu içimdeki boşluğu doldursa” diyorsunuz ve ayrıca yalnızlıktan da çok sıkılıyorsunuz. Birden karşınıza bir adam çıkıyor. Son derece ilgili. Sürekli birliktesiniz ve yalnız da kalmadığınız için canınız da sıkılmıyor. Bu durumda hayatınıza giren adam bir ihtiyacınızı karşılamış oluyor. İhtiyacınızı içsel olarak karşılayamadığınız için bu ihtiyacı dışarıdan temin etme yoluna gittiniz.

Dışarıdan karşıladığınız her ihtiyaç sizde bir bağımlılığa dönüşür. Başka birisine karşı bağımlılık geliştirdiğinizde doğal olarak beklenti ve kaybetme korkusu da sizi takip eder. Çünkü ihtiyacınızı karşılamanız lazım! Elbette kaybetmekten korkarsınız, elbette beklentiye girersiniz. Peki ya o kişi günün birinde o ihtiyacı karşılamazsa? O zaman da acı çekmek kaçınılmazdır.

... Devam...

Beklentiye Girmek

Beklentiye Girmek

“Sevgilimin bana şu şekilde davranmasını bekliyorum…”

“Senin şu şekilde hareket etmeni beklemiştim…”

Yukarıdaki cümleler bize çok uzak gelmiyor olmalı. Eminim hepimiz bu cümlelerin benzerlerini kendi hayatımızda kullanmışızdır ya da birilerinden duymuşuzdur. Peki bu beklenti dediğimiz olayın kökeni tam olarak ne? Beklentiye girmek bizde ne gibi bir etki uyandırır?

... Devam...

Kaybetme Korkusu

Kaybetme Korkusu

İlişkilerde yaşadığımız en büyük sorunların kaynağından bir tanesi de kaybetme korkusu. Kimi insanlar bunu “Seven İnsan kaybetmekten korkar” diye sevgi maskesine bürümeye çalışsalar da, bunun altında çoğunlukla sevgiden çok bağımlılık yatıyor.

Eğer kaybetmekten korktuğunuz bir insan varsa kendinize sorun lütfen. Ben bu kişiyi kaybedersem kendimi nasıl hissederim? Lütfen dürüst olun ve cevabı kendinize dürüstçe verin. Bu ilişki sizin hangi ihtiyacınızı karşılıyor? Bu ilişkiye girme amacınız bir ihtiyaç mı, yoksa paylaşım mı?

... Devam...